نمایش پیغام
پیام مدیر سایت : سایت کتابکده هامین دنیای کتاب های تاریخی
کتابکده هامین

تنظیمات ظاهری پوسته

تغییر رنگ

تغییر سایز پوسته

تغییر پس زمینه

منوی اصلی

تعداد کتاب های موجود 60 کتاب

کتاب مورد نظرتونو سرچ کنید ...

تبلیــغات
تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
پیشنهاد ویژه

کتاب بابک خرمدین

کتاب بابک خرمدین

نوع فایل : pdf

حجم فایل : 6 m

قیمت : رایگان ریال

کتاب نبرد من

کتاب نبرد من

نوع فایل : pdf

حجم فایل : 6 مگ

قیمت : رایگان ریال

دانلود کتاب تاریخ نو

دانلود کتاب تاریخ نو

نوع فایل : pdf

حجم فایل : 9.1 m

قیمت : رایگان ریال

کتاب تاریخ ایران از آغاز تا اسلام

کتاب تاریخ ایران از آغاز تا اسلام

نوع فایل : pdf

حجم فایل : 12.2 mb

دانلود کتاب جنگ های ایران و روم

دانلود کتاب جنگ های ایران و روم

نوع فایل : pdf

حجم فایل : 8.4 mb

قیمت : رایگان ریال

خلاصه ای از زندگانی محمد بن جریر طبری

At-thabariابوجعفر، محمدبن جریربن یزیدبن کثیربن غالب طبری مورخ، مفسر، محدث،  قرون اولیه اسلامی است، او در پایان سال ۲۲۳ یا آغاز ۲۲۴ ق در شهر آمل در مازندران زاده شد و از آن جا که آن ناحیه را جزو طبرستان می شمردند، به طبری معروف گردید. وی از سنین پیش از نوجوانی (حدود ۷ سالگی) در زادگاهش به فراگرفتن فنون و دانش از جمله دانش حدیث مشغول گردید. پس از فراگرفتن مقدمات علوم در ۱۲ سالگی آمل را ترک گفت و به شهرری روآورد. طبری پیش از آنکه به منزله “امام المورخین” و “ابوالمفسرین” شناخته شود، محدثی بزرگ بوده است که شمار احادیث ثقه وی را بیش از صدهزار دانسته اند.

طبری، فراگیری و کتابت حدیث را در ری و نواحی نزدیک آن آغاز کرد و بیشترین حدیث را در آن زمان از محمدبن حمید رازی (از بزرگترین حافظان حدیث از اهالی ری) آموخت. طبری در همان زمان به فراگیری فقه نیز مشغول گردید و چون نام و آوازه امام احمدبن حنبل را شنید به شوق بهره یابی از محضر او رهسپار بغداد گشت، اما در نیمه راه که خبر مرگ امام احمد حنبل را شنید، به سوی بصره رفت. در بصره از محضر دانشمندانی چون محمدبن موسی حرشی، عماربن موسی قزار، محمدبن عبدالعالی صنعانی و بشربن معاذ بهره مند شد و به استماع و بازنویسی حدیث و فراگیری اصول قرائت پرداخت. طبری، که در این زمان به دانش مشهور گشته بود، به بغداد رفت و علوم قرآنی را از احمدبن یوسف تغلبی فرا گرفت. سپس به بررسی همه مذاهب، خصوصا مذهب شافعی و فقه آن پرداخت؛ دو تن از امامان مذهب شافعی: حسن بن محمد صباح و ابوسعید اصطخری را دیدار کرد و سرانجام مذهب شافعی را برای خود برگزید. وی ده سال در بغداد طبق مذهب شافعی فتوا می داد، اما در نتیجه مطالعه و بررسی مجدد مسائل فقهی، به انتخاب یا تأسیس مذهب “طبریه” یا “طبری” رسید که تنها خود طبری آن را اظهار و در کتابهای خود یاد کرده است (خصوصا در کتاب «لطیف العقوا» که خلاصه نظرات شخصی او در فقه است). طبری در ۲۵۳ ق به مصر که از مراکز علمی آن روزگار بود رفت و چندین سال در مصر ماند و در خلال آن به شام نیز سفر کرد. وی در مصر، فقه مالک را از شاگردان ابن وهب فرا گرفت و نیز احادیث بسیاری از ائمه اهل سنت جمع آوری کرد. بعد از آن به بغداد بازگشت و سپس عازم طبرستان و زادگاهش آمل گردید. پس از مدتی دوباره به بغداد رفت و تا پایان عمر در انجا ماند.

طبری مردی صریح اللهجه، آزاد فکر، زاهد و بی رغبت به شهرت و مال دنیا بوده است. علاوه بر تفسیر، حدیث، فقه و تاریخ، در علوم دیگر هم ید طولانی داشته است. وی نزد مردم و خلفا مرتبه ای والا داشت، با این همه مردی بلندهمت و بزرگوار بوده و هزینه زندگی وی از سوی پدرش تأمین می شد. طبری گرچه آثار و تألیفات بسیار داشته است اما همه آثار او به جای نمانده و تنها دو کتاب عظیم از او باقی مانده که به شرح مختصری در باب آنها می پردازیم.

۱- جامع البیان فی تفسیرالقرآن (معروف به تفسیر طبری)؛ این کتاب، اولین تفسیر در نوع خود است. طبری تفسیر خود را از سال ۲۸۳ تا ۲۹۰ ق بر شاگردانش املا می کرده است.

۲- تاریخ الامم والرسل والملوک (معروف به تاریخ طبری)؛ این کتاب از دو بخش تاریخ جهان و تاریخ اسلام تشکیل می شود و تاریخ عمومی از آغاز آفرینش تا سال ۳۰۲ را در بر میگیرد. تاریخ تألیفات آن دقیقا معلوم نیست ولی پس از تفسیر قرآن نوشته شده است. طبری بی تردید متأثر از ملاحظات دینی، سیاسی و دیدگاههای فقهی بوده است.

“تاریخ طبری” گنجینه عظیمی از اطلاعات به دست می دهد و یکی از قدیمی ترین تواریخ عمومی در جهان است. طبری در شعر و ادب نیز در عصر خود شهره بوده است. از شاگردان وی ابوالفرج اصفهانی را می توان نام برد. طبری سرانجام در سال ۳۱۰ ق درگذشت.

برخی دیگر از تألیفات طبری:

۱- اختلاف العلماء (الفقهاء)

۲- اللطیف القول فی احکام شرایع الاسلام

۳- البصیر فی معالم الدین

۴- الخفیف فی الفقه

۵- تذهیب الآثار و تفصیل الثابت من الاخبار

۶- آداب النفوس

۷- آداب المناسک الحج و دهها اثر دیگر

۱۱


*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

 
< کتابکده هامین کتابخانه مجازی تاریخ

تمامی حقوق برای کتابکده هامین محفوظ است © کپی برداری فقط با ذکرمنبع مجاز است.کتابخانه مجازی تاریخ

طراح و گرافیک : پارس وی پی